Shimano Steps kontroller története
Szebi – 2020. november 18. – 0 hozzászólás
Adott a Scott E-Spark 720 Plus eBike, a Tout Terrain Singletrailer utánfutó, illetve kisfiam, és feleségem valamint jómagam, bringázáshoz beöltözve, a garázsban, ahol kiderül, hogy a Spark nem indul. Pontosabban nem lehet módot választani, tehát maga a Shimano motor bekapcsol, a rendszer betölt de nem tudom egyik rásegítési szintet sem kiválasztani, hiba kapcsolgatok a Di2 karral. Újraindítás, akkumulátor ki-be, kijelzőből Di2 kábel ki-be, egyik sem segít. A mai bringázásnak lőttek, a bio Spark-omra sajnos nem tudom feltenni a babahintót, a grammvadász dropper-em miatt nem tud Tout Terrain csatlakozót fogadni. Jó kis feladat lesz ez az ebike szervizben hiszen nem javítottunk még Shimano STEPS kapcsolót.
Előzmények
Pörgessük vissza az időt, és elevenítsük fel, hogy mi is történt tegnap? Nagyon alaposan összesaraztuk a Spark-ot. Esőben csapattunk vele több mint 2 órát, majd a bringázás után le is mostuk az eBike-ot (persze csak a Kärcher OC 3-mal, tudod a nagynyomásút felejtsd el!). De hát ez nem okozhat hibát, az utóbbi 2 évben kapott már hideget-meleget a masina, és az első mosás sem a tegnapi volt. A szervizben azzal kezdtünk, hogy leszereltük sorban az alábbi alkatrészeket a kormányról: markolat és Twin-Loc kar, fékkar, majd a Shimano kontroller. Miután lehúztam ez utóbbit, észrevettem, hogy a kábele nagyon meg van nyomódva, gondoltam, nem is kell tovább keresni, megvan a hiba. Azért nem gondolod, hogy ekkora szerencsém volt? Hát nem! Teszt következett, gyorsan feltettem egy másik Di2 kábellel a bal oldali SW-E8000 kontrollert, és azzal sem működött. Ezzel még nincs kizárva az, hogy a kábel hibás, de az biztos, hogy bonyolódik a dolog, hiszen szét kell szedni a Di2 kart.
Javítható a Shimano SW-E8000 ebike kontroller?
Az alkatrész SW-M8050 néven is fut, csak ott XT logózás van rajta, és Di2 XT első vagy hátsó váltót vezérel. Jól ki van találva a Shimano Di2 rendszer, hiszen akár a váltókarral is helyettesíthető az eBike fokozatválasztó kontrollerje, az ilyen kompatibilitási megoldások miatt szerethető igazán a Di2-STEPS ökoszisztéma. El is kezdtem szétszerelni a kontrollert, amiről kiderült, hogy egy mechanikus kapcsolóra van felrögzítve egy mágnes ami egy érzékelő előtt fut el. A szenzor egy mini alaplappal együtt bele van öntve gyantával a váltókarba, tehát jó eséllyel javíthatatlan, de azért egy kísérletnek jó lesz. Nagyságrendileg 15 perc alatt sikerült nyommentesen megindítani a kiöntött alkatrészegység egyik oldalát, majd szép lassan emelve elkezdett elválni a másik oldala is, de sajnos a legutolsó pillanatban hirtelen kipattant az egész. Utólag kiderült, hogy ez nem is akkora probléma, mivel pont egy forrasztás tört el, ami javítható lenne, ha hozzá lehetne férni. Sajnos a gyanta annyira rákötött a vezérlőpanelre, hogy nem tudtuk volna sérülésmentesen lekapargatni. Mivel gyárt már jóval esztétikusabb kontrollert a Shimano a STEPS eBike rendszerekhez, így elkezdtünk keresgélni, és hamar ki is választottunk egy E7000-es vezérlőt. Ez mind méretben, mind ergonómiában, jobban passzol a bringához, és az ára is kedvezőbb mint az eredeti SW-E8000-nek.
Megérkezett az új kar. Esztétikus lett!
Sajnos a magyarországi Shimano disztribútornál nem volt raktáron az SW-E7000 típusú kar 400mm-es kábelhosszal, így külföldi partnertől szereztük be a vezérlőt. Két hét várakozás után futott be az alkatrészt. A Shimano-nál is érezhető a vírus miatt kialakult kapacitási nehézség a gyártásban. Shimano-hoz hűen az alkatrész mellé a dobozban nagyságrendileg ugyanakkora térfogatú használati útmutatót kapunk mint maga a kontroller, illetve a papírtenger mellett megbújik a három darab kormányra húzható gumigyűrű, aminek a segítéségével kulturáltan vezethető át a kijelzőbe a Di2 kábel. Egyébként a Shimano rendszerrel szerelt Scott eBike-ok egy speciális belső kábelezésre alkalmas Syncros kormánnyal érkeznek (a kormány ki van fúrva, így átvezethető rajta a Di2 kábel). Ezt a rejtett kábelezést itt nem használtuk.
Ha már felkerült az új kontroller, akkor a kesze-kusza kábelezést is rendbe tettük, így kialakult egy számunkra sokkal esztétikusabb összkép. A dropper bowdenházát nem spiráloztuk, mivel ez egy tesztbringa és könnyen állíthatónak kell maradnia.